
Vi byter internetleverantör!
Från och med 1 januari 2025 kommer internettjänsten på 2 Mbit/s som ingår i hyran att levereras från en ny leverantör. Vi byter från Bredband2 till DigiMitt. För dig som hyresgäst kan det innebära en del förändringar beroende på om du uppgraderat ditt internet till högre hastighet eller inte.
Ej uppgraderat internet
För dig blir det ingen skillnad. 2 Mbit/s internet finns i uttaget i din lägenhet som vanligt, det är bara att surfa. Felanmälan sker som vanligt till Solatum.
Uppgraderad tjänst med BB2
Du kan behålla din uppgraderade hastighet hos Bredband2 och då kommer ditt abonnemang att uppdateras med nytt lägre pris. Mer information om det kommer från Bredband2 i separat utskick.
Nätavtalet ingick tidigare i din tjänst från Bredband2 men kommer nu måsta tecknas separat. Därför behöver du teckna ditt nätavtal innan den 1/1–2025 med Sollefteå stadsnät till en kostnad av 125 kr/månaden. (En engångskostnad för aktivering på 500 kr tillkommer till Sollefteå Stadsnät, det gäller oavsett vilken tjänsteleverantör du väljer).
Du kan teckna nätavtalet digitalt via denna länk: https://e-tjanster.solleftea.se/solatum
Felanmälan sker även i fortsättningen till Bredband2.
Uppgraderad tjänst med annan tjänsteleverantör (Arkaden, Boxer, Bahnhof, Sappa, Inleed)
För dig fortlöper ditt internetabonnemang precis som tidigare och du har redan ett tecknat nätavtal med Sollefteå stadsnät. Den enda förändring som blir för dig är att priset för nätavtal sänks från 175 kr/månad till 125 kr/månad från och med 1 januari 2025.
Felanmälan sker till respektive tjänsteleverantör.
Väljer du att avsluta din uppgraderade tjänst kommer du att få grundtjänsten på 2 Mbit/s.
Alla våra hyresgäster har denna information i sin brevlåda inom kort.
2024-11-06
